Hromadná doprava (MHD) ve Vídni
Ve Vídni je bohatá síť městské hromadné dopravy, díky níž se dostanete odkudkoli kamkoli. Nejčastější způsoby hromadné dopravy jsou metro, tramvaj a autobus.
Síť městské hromadné dopravy ve Vídni má 1.150 km. Rychle a spolehlivě Vás do cíle dopraví pět linek metra, 28 tramvajových a 129 autobusových linek.
Systém městské hromadné dopravy ve Vídni je dokonale propracovaný a velmi komfortní. Vídeň má vybudovanou síť autobusů, tramvají, metra, příměstských vlaků a doplňuje ji síť městských kol. MHD je mezi samotnými Vídeňany velmi oblíbená – je rychlá, udržovaná a cenově dostupná. V celém městě platí jediná tarifní zóna – Kernzone (Zone 100).
Systém městské hromadné dopravy ve Vídni je dokonale propracovaný a velmi komfortní. Vídeň má vybudovanou síť autobusů, tramvají, metra, příměstských vlaků a doplňuje ji síť městských kol. MHD je mezi samotnými Vídeňany velmi oblíbená – je rychlá, udržovaná a cenově dostupná.
Tarifní zóna 100 V celém městě platí jediná tarifní zóna – Kernzone (Zone 100), která sahá až po hranice města. Všechny linky tramvají či metra, od nástupiště až po konečnou stanici, jezdí pouze v rámci této zóny, mimo zónu se tedy nedostanete ani omylem. Regionální spojení zajišťují autobusy a příměstské vlaky. Noční přeprava je zajišťována autobusy, o víkendech jezdí v pravidelných intervalech i metro. Nejvyužívanější formou přepravy je metro a tramvaj.
Provozní doba přidat do mého plánu cesty Linky vídeňské městské hromadné dopravy jsou v provozu téměř 20 hodin denně.
Metro jezdí denně zhruba od 5 hodin ráno přibližně do půlnoci. Tramvaje a autobusy končí většinou dřív. Podrobné informace najdete v jízdních řádech jednotlivých linek. Bezpečně i v noci Linky metra jsou v pátek a v sobotu v noci a v noci před státním svátkem v provozu 24 hodin. Vlaky jezdí v intervalu 15 minut. Noční autobusové linky jezdí denně od 0:30 do 5:00 hodin v intervalu 30 minut. O víkendu je jízdní řád přizpůsoben nepřetržitému provozu metra. Noční metro, autobusy a příměstské vlaky můžete používat se všemi jízdenkami dopravní společnosti Wiener Linien a samozřejmě také s kartou Vienna City Card.
{tip:707} – jízdenky {tip:706} – ceny jízdenek
Metro
přidat do mého plánu cesty Metro má pět linek – U1, U2, U3, U4 a U6. Jeho celková dálka je 83 km a vlaky metra staví ve 109 stanicích. Všechna nástupiště jsou vybavena elektronickými panely s informacemi pro cestující, na nichž se vedle cílové stanice zobrazuje i čas do příjezdu dalšího vlaku. S výstavbou vídeňského metra se začalo až v roce 1969, čímž se řadí mezi nejmodernější v Evropě. Je obsluhováno 5 linkami, každá má svou barvu.
Na červené lince U1 je turisticky zajímavá zastávka Praterstern, Stephansplatz a Karlsplatz. Fialovou U2 určitě využijete, pokud budete parkovat své auto na záchytném parkovišti u zastávky Stadion, potom můžete vystoupit u Prateru, radnice, na Museumsquartier nebo na Karlsplatz. Zelená U4 je důležitá pro návštěvníky Schönbrunnu, kam se dostanete z Karlsplatz nebo ze Stadtparku.
Metro jezdí denně mezi 5:00 a 0:30 v cca 5minutových intervalech.
Metro jezdí pravidelně v krátkodobých intervalech, ve špičce většinou každé 2–3 minuty, jinak 5–8 minut. V pracovních dnech začíná provoz ráno před pátou a končí krátce po půlnoci. Během víkendů a svátků jezdí metro nepřetržitě, v noci v 15 minutových intervalech. Nepřetržitý provoz platí v noci z pátku na sobotu, ze soboty na neděli a noc před státními svátky.
Vídeňská tramvajová síť je se 225 km pátá největší na světě. Vedle metra je denně v provozu 28 tramvajových a 129 autobusových linek.
Tramvaje
Tramvaj jezdí ve Vídni od roku 1865. V provozu jsou klasické i nízkopodlažní vozy pro bezbariérovou přepravu. V příštích letech budou na všech linkách v provozu už jenom nízkopodlažní soupravy.
Se 30 linkami patří vídeňská tramvajová síť mezi nejrozsáhlejší na celém světě. Nejdůležitější turistické linky jsou čísla 1 a 2. Jedničkou se svezete od budovy radnice až k Hundertwasserhaus. Tramvaje jsou v provozu v podobných časech jako má metro, tedy od 5:00 do půlnoci.
Síť tramvají je ve Vídni velmi hustá, je pátou největší na světě. Více než třetina vozů je nízkopodlažní, nové vozy jsou vybaveny klimatizací.
V pracovních dnech začíná provoz ráno krátce po páté a končí po půlnoci. Noční spoje nejezdí ani o víkendech. Tramvaje jezdí většinou v 6–7 minutových intervalech, ve večerních hodinách, během víkendů a svátků je to minimálně 10 minut.
Přeprava tramvají má například v porovnání s metrem jednu velkou výhodu. Již během jízdy je možné prohlédnout si některé významné historické památky. Platí to zejména pro linky 1 a 2, jejichž trať vede podstatnou částí nejstarší okružní linie (Ringlinie) v centru města. Na jejich trase můžete vidět například Státní operu, areál Hofburgu, vídeňskou radnici, budovu parlamentu, či univerzitu.
Autobusy
Autobusové spoje jsou označeny číslem a písmenem A nebo B (např. 4A). Speciálně do úzkých uliček staré části města byly vyrobeny vozy City Bus, díky nimž se můžete rychle přepravovat i v 1. městském obvodě.
Autobusy jezdí v rámci celého města i napříč historickým centrem a zajišťují také příměstskou dopravu. Jezdí denně i v nočních hodinách. Autobusy jezdí většinou v intervalech od 6–10 minut, o víkendech a svátcích každých 10 až 20 minut. Na hlavních linkách začíná provoz ráno po páté a končí krátce po půlnoci. Na některých linkách je třeba počítat s omezeními, hlavně během víkendů a svátků.
Noční autobusy Přes den je nejjednodušší a nejrychlejší pohybovat se městem metrem nebo tramvají. V noci jsou však nahrazeny 26 linkami nočních autobusových spojů. Ty jsou v provozu mezi 0:30–5:00 a jezdí každých 30 minut.
Noční autobusové linky Night Line jezdí denně od 0:30 do 5:00 hodin všech 21 nočních autobusů je označeno písmenem N Jízdní řád nočních linek Nightline (pracovní dny) Jízdní řád nočních linek Nightline (víkend)
Jízdenky hromadné dopravy (MHD) ve Vídni
Jízdenky, které si pořídíte, platí ve všech druzích dopravy, a to v tramvajích, autobusech i linkách metra vídeňského dopravního podniku. Každá označená obyčejná jízdenka platí až do cíle včetně několika přestupů.
Metro ve Vídni
Vídeňské metro (die Wiener U-Bahn) bylo oficiálně otevřeno v roce 1976, což jej řadí k nejmladším a nejmodernějším v Evropě. Denně jej k přepravě využívají statisíce lidí. Má celkem pět tras (U1, U2, U3, U4, U6), které dohromady měří přes 80 km a staví ve 109 stanicích.
Tramvaje ve Vídni
Tramvaje mají ve Vídni dlouhou tradici, však jsou v provozu už od roku 1865. Tramvajová síť má dohromady 28 linek a svými 225 kilometry patří mezi největší tramvajové sítě na světě.
Autobusy ve Vídni
Vídeňské autobusové spoje bývají obvykle označeny písmenem A nebo B a číslem. V provozu je dohromady 131 linek, z toho 21 nočních. Ty bývají označeny písmenem N a můžete je využívat denně od 0:30 do 5:00.
1. nejčastější dotaz
Je Vídeň bezpečná?
Vídeň patří k nejbezpečnějším městům v Evropě. V centru se nemusíte vůbec bát. Dejte si jen pozor na případné kapsáře.
Nejlepší způsob dopravy ve Vídni?
Skvělým způsobem pohybu po centru je chůze. Pokud je nevlídné počasí, nebojte se použít městskou hromadnou dopravu.
Je MHD ve Vídni bezpečná?
Ano, ve Vídni můžete pohodlně a bezpečně jezdit městskou hromadnou dopravou. Dávejte si jen pozor na případné kapsáře.
Kdy navštívit Vídeň?
Vídeň lze navštívit celoročně. V letních měsících zde bývá hodně turistů a také vysoké teploty. Záleží na vašich prioritách.
Domluvím se ve Vídni anglicky?
Ano, ve Vídni se domluvíte velice dobře anglicky. Případné dotazy směřujte spíše na mladší a střední věk místních.
Co mám ve Vídni ochutnat?
Místní speciality. Vídeňský řízek, Císařský trhanec, Sachrův dort a Vídeňský jablečný štrůdl.
Je ve Vídni Wifi?
Ano, ve městě není problém najít připojení k internetu. Wifi naleznete ve většině restaurací i institucí.
Jak se do Vídně dostanu?
Ideálně letadlem, ale můžete použít také dobrého vlakového propojení se zbytkem Evropy.
Lze ve Vídni platit platební kartou?
Ano, ve městě se dá takřka všude platit platební kartou.
Rakousko, kompletní průvodce
Nezapomeňte také prozkoumat stát Rakousko, ve kterém se město Vídeň nachází.
Přejít na průvodce Rakousko