Architektura a budovy v Praze
Prahu stojí za to navštívit už kvůli její více než tisícileté historii. Vždyť kořeny hlavního města spadají až do 9. století. V Praze naleznete řadu architektonických skvostů. Gotické chrámy, barokní paláce i zahrady, románské kostely i secesní a kubistické budovy.
Praha je výkladní skříní slohů minulých staletí. Většina památek je s láskou zrekonstruovaná a Vy tak můžete krásu historie obdivovat v plné míře. Pojďme si chronologicky představit pražské zástupce jednotlivých slohů.
V Praze naleznete architekturu z doby Románské, která byla evropským slohem středověku, například v podobě Rotundy sv. Martina, která pochází z 11. století a je nejstarší rotundou v Praze.
Gotickou architekturu v Praze reprezentují její pravděpodobně nejznámější stavby, a to Karlův most, Katedrála sv. Víta, Prašná brána či Kostel Matky Boží před Týnem.
Renesanci, která vládla Evropě mezi koncem 15. a 17. století, naleznete v podobě Letohrádek královny Anny, Míčovny Pražského hradu či Schwarzenberskeho paláce na Hradčanském náměstí.
Mezi nejznámější stavby Baroka se řadí Chrám sv. Mikuláše, Zámek Troja či Loreta.
Zajímají-li Vás stavby z doby Rokoka, tak nesmíte minout Arcibiskupský palác a Palác Kinských.
Český klasicismus zastupuje Stavovské divadlo a úchvatné secesní dílo představuje Obecní dům
1. nejčastější dotaz
Je Praha bezpečná?
Praha patří do první desítky nejbezpečnějších evropských hlavních měst. kriminality se zde nemusíte bát. Dejte si jen pozor na kapsáře.
Nejlepší způsob dopravy v Praze?
Pokud nechcete chodit pěšky, nebojte se použít městskou hromadnou dopravu, která patří k nejlepším na světě. Je čistá a bezpečná.
Je MHD v Praze bezpečná?
Ano, v městské hromadné dopravě se nemusíte bát, je bezpečná a doporučujeme její využití. Dejte si jen pozor na kapsáře.
Kdy navštívit Prahu?
Prahu lze navštívit celoročně. Pokud se chcete vyhnout velkým davům, doporučujeme návštěvu koncem zimy a začátkem jara.
Domluvím se v Praze anglicky?
Ano, domluvíte se poměrně dobře, jen doporučujeme oslovovat s dotazy spíše mladší generaci, která si je v angličtině jistější.
Co mám v Praze ochutnat?
Určitě místní speciality. Jako hlavní jídlo doporučujeme „Guláš“ nebo „Svíčková“ a jako svačinu zkuste místní specialitu „chlebíček“.
Je v Praze Wifi?
Ano, ve městě není problém najít připojení k internetu. Wifi naleznete ve většině restaurací, kaváren i městských institucí.
Jak se do Prahy dostanu?
Letadlem na Letiště Václava Havla a následně autobusem nebo taxi do centra města. Vše je dobře značené, neztratíte se.
Lze v Praze platit platební kartou?
Ano, ve městě se dá takřka všude platit platební kartou.
Česko, kompletní průvodce
Nezapomeňte také prozkoumat stát Česko, ve kterém se město Praha nachází.
Přejít na průvodce Česko